Q & A

Pytania do fotografa ślubnego. Oferta, cennik i inne informacje dotyczące fotografii ślubnej.

Dlaczego warto skorzystać z mojej oferty?

W reportażu ślubnym najważniejsze jest dla mnie łapanie emocji i decydujących momentów. Chwile szczęścia, wzruszenia i dobrej zabawy, a wszystko to skomponowane w wyjątkowe kadry. Istotne jest żebyście na zdjęciach wyglądali pięknie i byli szczęśliwi! Dlatego zawsze szukam odpowiednich ujęć i korzystnego światła. Zrobimy też krótki plener w dniu ślubu oraz zdjęcia portretowe. Będę pamiętał o Waszych gościach podczas dobrej zabawy oraz polecam set fotografii grupowych.  Historię uzupełnią ujęcia ilustracyjne z drona oraz detale, takie jak dekoracje, stroje, prezenty i inne elementy. Podpowiem Wam również kilka trików jak ładnie i naturalnie wyjść na zdjęciach.

Gorąco polecam obejrzenie kilku całych reportaży ślubnych, które są historiami pełnymi wzruszeń, dobrego humoru, ciekawych kadrów i po prostu super zdjęć. Tylko wtedy przekonacie się, jak będzie wyglądał efekt końcowy oraz że wszystkie fotografie trzymają bardzo wysoki poziom!

Podsumowując: oryginalne kadry i prawdziwie reporterski klimat plus piękne portrety, dużo emocji i dobrego humoru, zapraszam. :)

Jakie elementy zawiera podstawowa oferta zdjeć ślubnych?

Proponuję fotoreportaż z przebiegu całej uroczystości, od przygotowań do 01:00, w tym fotografie rodzinne i z przyjaciółmi oraz krótką sesję plenerową tego samego dnia. W opcji rozszerzonej zapraszam na sesję narzeczeńską oraz ślubną w innym terminie, a także polecam drukowane fotoalbumy oraz reportaż filmowy i teledysk ślubny.

Reportaż ślubny do 13h, min. 400 zdjęć (zwykle jest to zakres 500-800 ujęć). Zdjęcia, film oraz teledysk ślubny otrzymacie poprzez spersonalizowaną stronę www. Stroną można zarządzać, tworzyć własne galerie, udostępniać fotografie rodzinie i znajomym, a także zamawiać odbitki i fotoalbumy. 

Jaki zakres godzinowy obejmuje reportaż ślubny?

Będę z wami tyle, ile potrzeba :).
Standardowy fotoreportaż to ok. 12 godzin. Natomiast możliwe są również opcje dłuższe oraz krótsze.

Kiedy rozpoczęła się moja przygoda z fotografią?

Pierwsze zdjęcia wykonałem podczas Wyścigu Pokoju w wieku 13 lat. Jako osoba dorosła dużo podróżowałem po świecie robiąc reportaże o ciekawych ludziach i miejscach, często w egzotycznych krajach jak Indie, Kambodża, Syria, Maroko i wiele innych. Po jednej z takich podróży w 2005 roku nastąpił przełom i po namowach kolegów, zawodowych fotografów, rzuciłem pracę w korporacji i rozpocząłem swoją przygodę z pełni profesjonalną fotografią.

Jak długo pracuję w branży ślubnej?

W branży ślubnej pracuję od 2006 roku i nadal lubię to co robię. :)

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu posiadam dużą wiedzę nie tylko fotograficzną, ale także w temacie organizacji oraz przebiegu ślubów i wesel. Dlatego możecie śmiało pytać  o wszelkie szczegóły, chętnie podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Co najbardziej lubię w swojej pracy?

Najbardziej lubię obserwować ludzi i utrwalać ciekawe momenty w których dzieją się ważne, często wzruszające albo zabawne sytuacje. Najlepiej jeśli uda się to skomponować w wyjątkowy kadr. Mam również satysfakcję z dobrze wykonanego portretu, z którego przede wszystkim zadowolona jest osoba fotografowana.

Lubię też kontakt z ludźmi i radość jaką mogę im sprawić super zdjęciami. :)

Na jakim sprzęcie pracuję?

Zwykle używam  2-3 profesjonalnych aparatów pełnoklatkowych plus zestaw jasnych, stało-ogniskowych obiektywów o świetle 1.4 albo 1.8, o ogniskowych 24, 35, 50, 85 oraz uniwersalny zoom 24-70. Aktualnie używam aparatów Nikon Z6 oraz D750.

Preferuję naturalne światło, ale jeśli jest potrzeba to używam również flasha, albo zestawu lamp do oświetlenia sali. W sesjach plenerowych zdarza mi się użyć starych, manualnych obiektywów z ciekawą plastyką obrazu.

Plus zawsze pamiętam o back-upie Waszych zdjęć! :)

W jakim składzie realizuję usługę?

Zlecenia fotograficzne najczęściej realizuję w pojedynkę. Natomiast w zależności od wybranego pakietu, możliwa jest również opcja z dodatkowym fotografem oraz dwoma operatorami filmowymi (2 fotografów + 2 operatorów).

Jak ubieram się na wesele?

Ubieram się elegancko i wygodnie oraz tak, żeby nie rzucać się w oczy.

W jaki sposób udostępniam gotowe zdjęcia?

W podstawowym pakiecie wszystkie zdjęcia w rozdzielczości oryginalnej oraz internetowej otrzymacie poprzez spersonalizowaną stronę www. Stroną można zarządzać, tworzyć własne galerie, udostępniać fotografie rodzinie i znajomym, a także zamawiać odbitki i fotoalbumy.

W opcji rozszerzonej dostaniecie pięknie wydrukowane odbitki oraz fotoksiążki.

Możliwe jest również otrzymanie zdjęć w eleganckim pudełku z drewnianym pendrivem.

Czy posiadam uprawnienia do fotografowania w kościele?

Tak, posiadam uprawnienia do fotografowania w kościele wydane przez kurię oraz wiem  jak należy zachować się podczas uroczystości ślubnej.

Co moim zdaniem oznacza "idealne zdjęcie"?

Najlepiej żeby zdjęcie wywoływało w nas jak najwięcej emocji. Dobrze kiedy zagra na nim równocześnie kilka ważnych elementów: odpowiedni moment, emocje, kolor, światło, kompozycja obrazu. Nie ma generalnej zasady na idealne zdjęcie. Może być ono wykonane perfekcyjnie od strony technicznej, ale to nie znaczy, że będzie idealne. Czasami warto nawet uciec od perfekcjonizmu technicznego, dzięki czemu można uzyskać bardziej klimatyczne obrazy.

Który etap ślubu i wesela najbardziej lubię fotografować?

Lubię każdy moment, kiedy robię zdjęcia. Dzięki temu, że w dzień ślubu zmieniają się miejsca i okoliczności, to cały czas mam nowe inspiracje i pomysły.

Czy możemy zrobić sesję zagraniczną?

Uwielbiam podróże i sesje zagraniczne, dlatego chętnie pojadę z Wami w dowolny zakątek świata. Mam też duże doświadczenie w organizacji i realizacji tego typu sesji.

Najbardziej nietypowe miejsce, w którym realizowałem usługę.

Fotografowałem śluby w wielu nietypowych miejscach, natomiast jednymi ciekawszych są: 

Kopalnia Soli "Wieliczka" czyli ślub i wesele ponad 100m pod ziemią.

Meteora w Grecji, czyli ślub i wesele pod słynnymi, wiszącymi klasztorami na skałach.

Dzika plaża nad polskim morzem. Rzucewo, Zatoka Pucka.

Pomost nad jeziorem, wśród trzcin, czyli Hotel Jabłoń Lake Resort. Piękne miejsce do organizacji ślubów plenerowych.

Jaki jest styl mojej pracy?

Swój styl pracy dostosowuję do okoliczności i osób które fotografuję, ale także do efektu, który chcemy uzyskać. Dlatego często nie zwracam na siebie uwagi i nie ingeruję w przebieg wydarzeń, tak aby reportaż oraz emocje jego bohaterów były jak najbardziej naturalne i niereżyserowane. W przypadku portretów, sesji Pary Młodej i zdjęć grupowych staram się zaaranżować kadry, ale także rozluźnić atmosferę oraz doradzić jak się ustawić. Nawet w takich sytuacjach najbardziej cenię sobie naturalne ujęcia. :)

Jak radzę sobie w trudnych warunkach pogodowych?

Trudne warunki pogodowe, to po prostu inne warunki pogodowe. W przypadku reportażu zostanie oddany klimat wydarzeń. Nie ma takiej pogody, podczas której nie mógłbym robić zdjęć, a "złe warunki" można wykorzystać jako atut i zrobić fantastyczne ujęcia w śniegu albo w deszczu itp. Natomiast jeśli pogoda przeszkodzi nam w zdjęciach grupowych, planowanych na zewnątrz, wtedy aranżujemy je w środku. W przypadku mini sesji Pary Młodej w dniu ślubu, można ją zrobić z parasolami, nocą, pod drzewami albo po prostu we wnętrzach. Często przeszkody, które stawia nam los, powodują bardziej kreatywne podejście do fotografowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zawsze znajdę dobre rozwiązanie, a warunki pogodowe nie są dla mnie przeszkodą. :)

Czy słabe oświetlenie jest przeszkodą?

Słabe oświetlenie nie jest przeszkodą w robieniu zdjęć. Z odpowiednim sprzętem fotograficznym oraz dużym doświadczeniem, poradzę sobie w każdych warunkach. Natomiast sposób w jaki zaaranżowane jest światło w miejscu robienia zdjęć (kościół, sala weselna) ma ostateczny wpływ na ich klimat. Jeśli kościół abo sala jest ładnie oświetlona (girlandy itp.), będzie to niewątpliwie dodatkowym atutem do zrobienia pięknych fotografii.

Ile kosztuje fotograf ślubny?  Fotograf na wesele, cena w 2024 roku.

Średnia cena za dobrego fotografa ślubnego w Polsce to ok. 5000 PLN za całodniowy reportaż. 

Zakres cenowy jest duży, znajdziecie bardzo tanią usługę (ale czy warto?) oraz taką za 15 tysięcy w przypadku najbardziej uznanych fotografów ślubnych. Natomiast jeśli chcecie mieć gwarancję jakości i wykonaną usługę na wysokim poziomie, a na koniec otrzymać piękne zdjęcia, którymi będziecie cieszyć się przez długie lata, polecam szukać fotografów powyżej 4 tys. W wielu krajach, w tym coraz częściej w Polsce przyjmuję się, że koszt fotografa to ok. 10% budżetu ślubnego.

Ile kosztuje sesja ślubna?  Jaka jest cena za sesję ślubną w 2024 roku?

Sesja ślubna to jedna z najważniejszych pamiątek, jakie możecie mieć z waszego ślubu. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną sesję, aby mieć pewność, że będziecie mieli pięknie utrwalone wspomnienia.

Cena za sesję ślubną w innym dniu to najczęściej koszt ok.1000 PLN, jeśli zamawiana jako dodatkowa usługa do reportażu ślubnego. 

Jeśli chcemy zamówić samą sesję ślubną, to jej koszt może być wyższy, najczęściej są to ceny w zakresie 1000-1500 złotych. Podobnie jak z reportażem, rozstrzał cenowy przypadku sesji plenerowych jest bardzo duży, od 500 do nawet 5000 złotych.

Ile kosztuje moja usługa?

Średnia cena za całodniowy fotoreportaż ślubny w Polsce w 2024 roku to 4900 PLN.

Cena może się trochę różnić w zależność od lokalizacji, czasu pracy, liczby zdjęć oraz terminu ślubu.
Mniejsze i krótsze wesela mogą być tańsze, a duże i wyjazdowe imprezy droższe.

STANDARD FOTO - od 4900 PLN do 5400 PLN   

STANDARD FOTO & FILM - od 8800 do 10800 PLN

Sesja ślubna w innym dniu - od 900 PLN do 1800 PLN.

Napiszcie do mnie, wyślę Wam szczegółową ofertę. :)

Zadaj mi swoje pytania albo po prostu spytaj o dostępność i szczegółową ofertę.  :)


Using Format